![839_carousel_tr.jpeg](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/banners/839_carousel_tr.jpeg)
İletişim Fakültesi
’Yaratıcılık ve Yapay Zeka’ Bu Festivalde Konuşuldu
![’Yaratıcılık ve Yapay Zeka’ Bu Festivalde Konuşuldu](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8645_1.jpeg)
Reklam, tasarım, sinema ve yazılım gibi yaratıcı sektörlerde birçok başarıya imza atan tanınmış isimler, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) düzenlediği GençYaratıcı Festivali’nde öğrencilerle buluştu. 23-24 Mayıs tarihlerinde, ‘Yapay Zeka ve Yaratıcılık’ ana temasıyla gerçekleşen festivalin ilk günü çevrim içi, ikinci günü ise İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nin ev sahipliğinde yüz yüze yapıldı. Paneller, söyleşiler, eğitimler, atölye çalışmaları ve yarışmayla renk kazanan festivale, İzmir’deki lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra profesyoneller de katıldı.
İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren GençYaratıcı Ajans tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen festival, yaratıcılık ve yapay zeka gibi iki önemli konuyu bir araya getirdi. İzmir Ticaret Odası'nın desteğiyle hayata geçen festival; gençlerin nitelikli fikirler edinmesi, merak ettiklerini öğrenmesi, çevrelerini geliştirmesi ve tüm bunlar sayesinde kendilerine yeni kariyer rotaları belirlemesi açısından önemli bir fırsat oldu.
YARIŞMA HEYECANI
‘GençYaratıcı Festivali’ne konuk olan Ercan Kesal, Emir Kapancı, Ozan Sihay, Taylan Demirkaya, Fatih Tüylüoğlu, Özge Güven, Volkan Dalkılıç, Ali Koç, Elif Çetin, Bager Akbay, Yalçın Pembecioğlu, Erdem Erkul gibi usta isimler, gençlerle deneyimlerini paylaştı, merak edilen soruları yanıtladı. Festival kapsamında düzenlenen workshoplar, katılımcılara yapay zeka teknolojilerini yakından tanıma ve kendi yaratıcı projelerini geliştirme imkanı sağladı. Festivalde; katılımcıların yeni fikir ve projelerini ortaya koyabilecekleri bir yarışma da düzenlendi.
İZMİR, YENİ MERKEZ OLABİLİR
İEÜ GençYaratıcı Ajans Yöneticisi Gözde Çeviker, sadece öğrencilerin değil, genç profesyonellerin de faydalanacağı nitelikli ve örnek bir etkinliğe imza attıklarını söyledi. Çeviker, “Yapay zeka, özellikle yaratıcı endüstrilerde önemli bir değişime, gelişime yol açacak. Bu konu, artık sürekli gündemde. Örneğin; bir reklam yazarının ya da tasarımcının önümüzdeki dönemde nasıl çalışacağı veya yapay zekanın nasıl işleyeceği konusu, herkesin merak ettiği bir nokta. Biz de yapay zeka ve yaratıcılık gibi iki önemli konuyu merkezine alan böylesine önemli, geniş katılımlı bir festivali İzmir’in merkezinde, İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde yaptık. Eskiden yaratıcı endüstrilerin İstanbul’da bir kümelenmesi vardı. Yapay zeka ile birlikte bu durum değişiyor. Bu festival, iş hayatının dikkatinin İzmir’e çekilmesi ve şehrin tanıtımının yapılması açısından önemli bir fırsat oldu. İzmir, bu konuda merkez ve güç haline gelebilecek potansiyele sahip” dedi.
GELENEKSEL HALE GELDİ
Çeviker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Festivalin hayata geçmesinde GençYaratıcı Ajans'ın kreatif direktörleri Tuğbay Bilbay ve Cem Özkurt'un da çok katkısı oldu. İkisi de uzun yıllar reklam ajansında çalışmış, ajans yönetme deneyimine sahip isimler. Güçlü bir ekibiz. Geleneksel hale gelen ve çok sevilen festivalimizi, önümüzdeki senelerde de düzenlemeye devam edeceğiz.”
Gazete Kupürleri
HABER |TÜM HABERLER
![CDM öğrencileri Khas Kısa Film Festivali'nden ödülle döndü! CDM öğrencileri Khas Kısa Film Festivali'nden ödülle döndü!](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9284_1_th.jpeg)
CDM öğrencileri Khas Kısa Film Festivali'nden ödülle döndü!
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Sinema ve Dijital Medya Bölümü öğrencileri Ömer Nakay ve Oğuz Kaan Kurt'un yönettiği Double Exposure filmi İstanbul'da düzenlenen KHAS Kısa Film Festivali’nde
![Burak Çevik ile Film Gösterimi ve Atölye Düzenlendi Burak Çevik ile Film Gösterimi ve Atölye Düzenlendi](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9209_1_th.jpeg)
Burak Çevik ile Film Gösterimi ve Atölye Düzenlendi
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), İletişim Fakültesi, Sinema ve Dijital Medya Bölümü, yönetmen Burak Çevik'i konuk etti.
!['Galaktik Hazine'ye Hong Kong'dan Ödül 'Galaktik Hazine'ye Hong Kong'dan Ödül](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9198_1_th.jpeg)
'Galaktik Hazine'ye Hong Kong'dan Ödül
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sinema ve Dijital Medya Bölümü öğrencisi Ecem Çörtle, Galactic Treasure (Galaktik Hazine) adlı animasyon filmiyle Hong Kong'da düzenlenen
![Gençlere 'Yaratıcılık' Dolu Festival Gençlere 'Yaratıcılık' Dolu Festival](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9172_1_th.jpeg)
Gençlere 'Yaratıcılık' Dolu Festival
İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ), yaratıcı endüstrilerden tanınmış isimleri gençlerle buluşturacağı ‘GençYaratıcı Festivali’ için geri sayım başladı.
![Zeyno Pekünlü ile “Buluntu Görüntü ile Çalışma” Atölyesi Düzenlendi Zeyno Pekünlü ile “Buluntu Görüntü ile Çalışma” Atölyesi Düzenlendi](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9082_1_th.jpeg)
Zeyno Pekünlü ile “Buluntu Görüntü ile Çalışma” Atölyesi Düzenlendi
Sanatçı, yönetmen, aktivist ve akademisyen Zeyno Pekünlü CDM232: Dijital Film Stüdyosu II dersine konuk oldu.
![Mezunumuz Çağıl Saydam’ın tüm ekip üyeleri CDM’den oluşan filmi SİYAD’da yarışıyor Mezunumuz Çağıl Saydam’ın tüm ekip üyeleri CDM’den oluşan filmi SİYAD’da yarışıyor](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9011_1_th.jpeg)
Mezunumuz Çağıl Saydam’ın tüm ekip üyeleri CDM’den oluşan filmi SİYAD’da yarışıyor
2020 yılı mezunumuz Çağıl Saydam’ın bitirme projesi olarak çektiği 27. Adana Altın Koza Film Festivali, 13. Uluslararası Rotary Kısa Film Festivali, 41.
![CDM Bölüm Söyleşisi ve Film Gösterimi: Köken Ergun CDM Bölüm Söyleşisi ve Film Gösterimi: Köken Ergun](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8962_1_th.jpeg)
CDM Bölüm Söyleşisi ve Film Gösterimi: Köken Ergun
Geçtiğimiz ay, yönetmen ve video sanatçısı Köken Ergun Sinema ve Dijital Medya Bölümü'ne konuk oldu.
![4. Sınıf Öğrencimiz Ecem, Altın Koza’da Animasyon kategorisinde finalist filmler arasında yer aldı 4. Sınıf Öğrencimiz Ecem, Altın Koza’da Animasyon kategorisinde finalist filmler arasında yer aldı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8817_1_th.jpeg)
4. Sınıf Öğrencimiz Ecem, Altın Koza’da Animasyon kategorisinde finalist filmler arasında yer aldı
4. sınıf öğrencimiz Ecem Çörtle, üçüncü sınıfta CDM302: Film Yapımı II dersi kapsamında ürettiği, yapay zeka temelli ve bilim-kurgu temalı "The Galactic