![839_carousel_tr.jpeg](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/banners/839_carousel_tr.jpeg)
İletişim Fakültesi
Afet İletişimine ‘İzmir’ Modeli
![Afet İletişimine ‘İzmir’ Modeli](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8618_1.jpeg)
İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) görevli 4 akademisyen, küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle sel, yangın, hortum ve deprem gibi doğal felaketlerin artması üzerine harekete geçerek ‘afet iletişimini’ konu alan bir proje hazırladı. Afete müdahale sürecinde görev alan kurumların kendi aralarında kullanacağı, örnek bir ‘iletişim modeli’ hazırlamak hedefiyle geliştirilen proje, TÜBİTAK’tan 1.3 milyon lira destek almaya hak kazandı. İEÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu, projenin kurumlar arasındaki iletişim sürecine yönelik olduğunu söyleyerek, “Ülkemizde, afetle mücadele alanında sürdürülen çalışmalara destek olmayı, yetkililerin yükünü hafifletmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Türkiye’de, afet iletişimini konu alan en kapsamlı çalışmalar arasına adını yazdıracak proje; İEÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu, Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pınar Umul, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selin Türkel ve Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Senem Kumova Metin tarafından hazırlandı. 2 yılda tamamlanacak proje kapsamında İEÜ’lü ekip, öncelikle kurumlar arasında diyaloğun nasıl sağlandığını belirlemek amacıyla mevcut iletişim sistemlerini inceleyecek.
10 ŞEHRE ZİYARET
Bu hedef doğrultusunda ülkemizde yakın zamanda afet yaşamış, 7 bölgeden toplam 10 şehre ziyarette bulunulacak. AFAD ve belediyeler dahil olmak üzere ilgili tüm kurumların temsilcileriyle görüşülecek. Yerel basın temsilcilerinin de değerlendirmeleri alınacak. Bunlara ek olarak, son yıllarda hangi bölgede ne tür afetlerin yaşandığı, kapsamlı bir şekilde analiz edilecek.
YAPAY ZEKADAN DA YARARLANILACAK
İEÜ’lü ekip, kent ziyaretlerini tamamlanıp kurumlar arasındaki mevcut iletişim şeklini netleştirdikten sonra, yeni oluşturacağı iletişim modeline son şeklini verecek. Bu süreçte, yapay zeka desteğiyle çeşitli görseller ve veri çalışmaları yapılacak. Her bölgeye, kendi özelinde bir iletişim stratejisi kazandırılmış olacak. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depreminden önce hazırlanarak TÜBİTAK’a sunulan proje, afet sonrası döneme ilişkin mevcut çalışmalara büyük katkı sağlayacak ve yetkililere zaman kazandıracak.
AFET SALGININA UĞRADIK
Dekan Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu, Türkiye’de son yıllarda yaşanan doğal afet sayısındaki artışa dikkat çekti, hazırladıkları projenin büyük önem taşıdığını belirtti. Prof. Dr. Uzunoğlu, “Tüm dünyayı etkileyen iklim değişikliği, ülkemizde de acı yüzünü gösteriyor. Son dönemde yangınların, sellerin, hortumların arttığını görüyoruz. Yakın zamanda yaşadığımız Kahramanmaraş depremi de maalesef bu afet salgınının çok acı bir örneği oldu. İzmirli olarak bizler de yaklaşık 3 yıl önce deprem felaketini yaşamıştık. Tüm bunlar, olası afetlere çok iyi hazırlanmamız gerektiğini gösteriyor. İletişim, hayatın her alanında olduğu gibi afet döneminde de çok önemli. Biz de yakın zamanda afete maruz kalmış kişiler olarak, üzerimize düşeni yapıp yetkililere fikir desteği sağlamak, örnek bir model sunmak istedik” dedi.
TÜM KURUMLARDAN DESTEK ALACAĞIZ
Prof. Dr. Uzunoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni bir iletişim modelini kurmak istiyorsak, öncelikle mevcut durumu analiz etmeliyiz. Örneğin; bir yangın olduğunda ilk olarak nasıl bir iletişim kanalı kurulduğuna, sürecin nasıl işlediğine, kimlerin hangi görevleri üstlendiğine bakacağız. Ardından da önerilerimizi paylaşacağız. Mevcut sistemi daha da iyiye götürmek için neler yapabileceğimizi belirleyeceğiz. Detaylı, her şeyiyle tam bir iletişim modelini oluşturup yetkililere sunacağız. Bu süreçte, afet konusunda görevli tüm kurumlarımızdan da destek alacağız. Kurumlar arası iletişime yönelik bir strateji, model hazırlayacağız. 2 yıl içinde projeyi bitirmeyi hedefliyoruz ve kısa süre içinde şehir ziyaretlerine başlayacağız.”
Gazete Kupürleri
HABER |TÜM HABERLER
![CDM öğrencileri Khas Kısa Film Festivali'nden ödülle döndü! CDM öğrencileri Khas Kısa Film Festivali'nden ödülle döndü!](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9284_1_th.jpeg)
CDM öğrencileri Khas Kısa Film Festivali'nden ödülle döndü!
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Sinema ve Dijital Medya Bölümü öğrencileri Ömer Nakay ve Oğuz Kaan Kurt'un yönettiği Double Exposure filmi İstanbul'da düzenlenen KHAS Kısa Film Festivali’nde
![Burak Çevik ile Film Gösterimi ve Atölye Düzenlendi Burak Çevik ile Film Gösterimi ve Atölye Düzenlendi](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9209_1_th.jpeg)
Burak Çevik ile Film Gösterimi ve Atölye Düzenlendi
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), İletişim Fakültesi, Sinema ve Dijital Medya Bölümü, yönetmen Burak Çevik'i konuk etti.
!['Galaktik Hazine'ye Hong Kong'dan Ödül 'Galaktik Hazine'ye Hong Kong'dan Ödül](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9198_1_th.jpeg)
'Galaktik Hazine'ye Hong Kong'dan Ödül
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sinema ve Dijital Medya Bölümü öğrencisi Ecem Çörtle, Galactic Treasure (Galaktik Hazine) adlı animasyon filmiyle Hong Kong'da düzenlenen
![Gençlere 'Yaratıcılık' Dolu Festival Gençlere 'Yaratıcılık' Dolu Festival](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9172_1_th.jpeg)
Gençlere 'Yaratıcılık' Dolu Festival
İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ), yaratıcı endüstrilerden tanınmış isimleri gençlerle buluşturacağı ‘GençYaratıcı Festivali’ için geri sayım başladı.
![Zeyno Pekünlü ile “Buluntu Görüntü ile Çalışma” Atölyesi Düzenlendi Zeyno Pekünlü ile “Buluntu Görüntü ile Çalışma” Atölyesi Düzenlendi](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9082_1_th.jpeg)
Zeyno Pekünlü ile “Buluntu Görüntü ile Çalışma” Atölyesi Düzenlendi
Sanatçı, yönetmen, aktivist ve akademisyen Zeyno Pekünlü CDM232: Dijital Film Stüdyosu II dersine konuk oldu.
![Mezunumuz Çağıl Saydam’ın tüm ekip üyeleri CDM’den oluşan filmi SİYAD’da yarışıyor Mezunumuz Çağıl Saydam’ın tüm ekip üyeleri CDM’den oluşan filmi SİYAD’da yarışıyor](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9011_1_th.jpeg)
Mezunumuz Çağıl Saydam’ın tüm ekip üyeleri CDM’den oluşan filmi SİYAD’da yarışıyor
2020 yılı mezunumuz Çağıl Saydam’ın bitirme projesi olarak çektiği 27. Adana Altın Koza Film Festivali, 13. Uluslararası Rotary Kısa Film Festivali, 41.
![CDM Bölüm Söyleşisi ve Film Gösterimi: Köken Ergun CDM Bölüm Söyleşisi ve Film Gösterimi: Köken Ergun](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8962_1_th.jpeg)
CDM Bölüm Söyleşisi ve Film Gösterimi: Köken Ergun
Geçtiğimiz ay, yönetmen ve video sanatçısı Köken Ergun Sinema ve Dijital Medya Bölümü'ne konuk oldu.
![4. Sınıf Öğrencimiz Ecem, Altın Koza’da Animasyon kategorisinde finalist filmler arasında yer aldı 4. Sınıf Öğrencimiz Ecem, Altın Koza’da Animasyon kategorisinde finalist filmler arasında yer aldı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8817_1_th.jpeg)
4. Sınıf Öğrencimiz Ecem, Altın Koza’da Animasyon kategorisinde finalist filmler arasında yer aldı
4. sınıf öğrencimiz Ecem Çörtle, üçüncü sınıfta CDM302: Film Yapımı II dersi kapsamında ürettiği, yapay zeka temelli ve bilim-kurgu temalı "The Galactic